kalendář jmen

PROGRES 2

Datum: 
Středa 29. Listopad 2017 19:00
Místo konání: 
Typ akce: 
Vstupné: 
300,-Kč

Předprodej od: 
14.08.17

POKUD BUDE VĚTŠÍ ZÁJEM O TENTO KONCERT, USKUTEČNÍ SE V DOMĚ KULTURY


PROGRES 2 – brněnská rocková skupina. V roce 1968 ji založili pod původním názvem Progess Organization hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně.
Jejich první deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972.
Druhé LP -  Mauglí vydali už pod „normalizačním“ názvem skupiny - Barnodaj. V dobách nejtužší normalizace pak na několik let přerušili činnost. Obnovili jí pod novým názvem PROGRES 2 v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem (první československou rockovou operu). V podobných náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna).
Po sametové revoluci natočili opět jako Progres 2 několik televizních pořadů, vydali v reedicích postupně u vydavatelství FT Records všechna svoje alba, také „live“ DVD z koncertu ke 45.výročí skupiny, na kterém vystoupilo i několik významných bývalých členů kapely. Na trhu je také kniha „V erbu Progres“ (nakladatelství Jota), kterou napsal Pavel Váně s publicistou Petrem Gratiasem.  Kniha byla oceněna prestižní cenou E.E.Kische za literaturu faktu.
V současné době koncertují PROGRES 2 v asi nejsilnější sestavě své  historie ( Pavel Váně, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun, Pavel Pelc a Miloš Morávek).
Na koncertech zní skladby ze všech projektů a vydaných alb. Výjimečně vystupuje skupina také s dechovou sekcí nebo  i s ukázkou z projektu Dialog s vesmírem s originální audiovizuální projekcí.
V roce 2016 zvolili  posluchači rádia Beat skupinu Progres 2 do Beatové Síně Slávy.

Pro oslavy svého 50. výročí připravuje kapela nejen velké celorepublikové  turné, ale také nové řadové album, tradičně opět s propracovaným jevištním zpracováním.


Pavel Váně - kytara, zpěv, současný kapelník
Spoluzaložil Progress Organization i Progres 2. Hrál také se skupinami Synkopy, Collegium Musicum Mariana Vargy,  Bronz a  Bowle. V současné době občas vystupuje také se svou kapelou Bronz a  akustickým triem V.K.V.

Zdeněk Kluka - bicí, zpěv
Spoluzakladatel kapely, dlouhá léta také kapelník, hrál ve všech sestavách, kterými skupina prošla. Paralelně také vystupuje ve skupině Čankišou.

Roman Dragoun - klávesy, zpěv
S Progres 2 natočil album Třetí kniha džunglí. Je také spoluzakladatelem skupin Futurum, T4. Krom koncertování s Progres účinkuje občas se synem v kapele David Dragoun Band a mohl být i slyšen v muzikálu Jesus Christ Superstar, skupině Stromboli nebo skupině Pavitram. Občas také vystupuje se „Supergroup“ (skupina složená z osobností - vítězů hlasování posluchačů rádia Beat v roce 2014) nebo také s  kapelou His angeles, T4, jako host Neřež  či Lidopop.

Pavel Pelc – basa, zpěv
Ke skupině se připojil koncem sedmdesátých let.
Vedle Progresu občas vystupuje se skupinou Futurum.

Miloš Morávek - kytara
Účinkoval v pořadech Dialog s vesmírem a Třetí kniha džunglí. Je společně s Romanem Dragounem spoluzakladatelem skupiny Futurum. Byl také členem skupiny Synkopy a dodnes hrává nejen s Progres, ale také s kapelou Madman.