kalendář jmen

Festival dechových hudeb

Datum: 
Neděle 17. Červen 2018 14:00
Místo konání: 
Typ akce: 
Vstupné: 
250,-Kč
e-vstupenka: 

 


Uvádí Jožka Šmukař


HRÁT A ZPÍVAT BUDOU:


BORŠIČANKA

Kapela vznikla v roce 2001 a jejím zakladatelem a kapelníkem je Antonín Koníček. Ten je znám příznivcům dechovky nejen jako zakladatel a dlouholetý kapelník Vlčnovjanky, ale i jako trumpetista, hudební skladatel a majitel hudebního vydavatelství AKon, které vydává MC a CD hlavně s dechovkami.
BORŠIČANKA AK za tuto krátkou dobu své existence už absolvovala stovky různých vystoupení, nejen po naší vlasti, ale i v zahraničí – např. Rakousko, Německo, Švýcarsko, Holandsko, Francie, Lichtenštejnsko apod. Vystupovala taky v několika pořadech ČT a je velmi často slyšet i na vlnách českého rozhlasu. Od svého vzniku natočila již 6 samostatných CD-desek a na několika dalších spoluúčinkuje.
BORŠIČANKA Antonína Koníčka je kapela 13 muzikantů a 3 zpěváků, převážně absolventů konzervatoře a akademie. Boršičanka Antonína Koníčka je 1. vícemistrem Evropy profesionálních dechovek pro rok 2002 z rakouského Schladmingu


TRNKOVJANKA

Dechová hudba Trnkovjanka byla založena v červnu roku 2002 Tomášem Černochem, který tehdy měl pouhých 13 let. Velkou zásluhu na vzniku dechové hudby v Kašavě má i tehdejší starosta pan Stanislav Marcoň, který poskytl prostory bývalé školky ke zkoušení a pomohl v prvních krůčcích jejího vzniku. Svou podporu našla Trnkovjanka i u pana Libora Mikla, tehdejšího učitele v základní umělecké škole a dirigenta dechového orchestru mladých ve Zlíně. V začátcích DH Trnkovjanky vypomáhal s uměleckým výrazem pan Vladimír Češek, dlouholetý 1. trumpetista Moravanky  Jana Slabáka. Dnes se o uměleckou stránku stará Tomáš Černoch, absolvent konzervatoře P. J.  Vejvanovského v Kroměříži. Dechová hudba Trnkovjanka získala již několik ocenění u nás i v zahraničí. Mezi své poslední úspěchy řadí účast na Mistrovství České republiky dechových hudeb - XX. ročník národní soutěže malých dechových orchestrů, kde získala 2. místo v národním finále a diplom za nejlepší sólový výkon ve skladbě Nezbedníci od M.R. Procházky v podání Martina a Marka Frankeových.


DOUBRAVĚNKA

Dechová hudba Doubravěnka je jihomoravská kapela, která již od roku 1986 oslovuje vděčné posluchače nejen v naší vlasti, ale i v Německu a Rakousku.Doubravěnka a její kapelník Jan Vít mají své sídlo v moravské vesnici Stanoviště. Kapela spolupracuje s populárními moderátory (Vojta Polanský, Karel Hegner, Jožka Šmukař a další) a baviči (Libor Pantůček, Karel Kopřiva a Růženka Dobešová) na svých koncertech a estrádách. Důležitá je pro Doubravěnku spolupráce s pány Alešem Podařilem a Pavlem Rosendorfem. Dále tuto kapelu můžete slyšet na vlnách Českého rozhlasu Brno v pořadech „Blahopřání s písničkou“ a „Morava krásná zem“. Dechová hudba Doubravěnka úspěšně vystoupila v pořadu České televize „Vyberte si šest ze sedmi“ a v Českém rozhlasu Brno získala první místo v dechovkové hitparádě „Všech devět“ s vlastní skladbou „Otvírejte sklépečky“.
Dechová hudba Doubravěnka natočila dosud 3 zvukové nosiče. V neposlední řadě tato dechovka hraje na plesích, hodech, zábavách a poutích. Zde také prezentuje své skladby autorů Josefa Macha, Karla Nováčka, Ladislava Prudíka a Milušky Plačkové.
Kapela vystupuje v 14-ti členném (12 hráčů + 2 zpěváci) nebo 7-členném (5 + 2) obsazení. Kapelník Jan Vít sestavil také 4 člennou minikapelu (3 + 1) nebo vystupuje sám sólo jako harmonikář. Obě tyto kapely jsou vítanými společníky na svatbách, oslavách narozenin, srazech bývalých spolužáků nebo na zájezdech různých společenských organizací (např. do vinných sklepů).


 

Festival dechových hudeb